Natal Harita Yorumu ne demek ?

Natal harita yorumu en basit anlamda kişisel bilgilerinize göre çıkarılan doğum haritanıza astrologların yaptığı yorumlamalar olarak tanımlanabilir. Yani natal harita yorumu yapılabilmesi için öncelikle doğum haritanızın doğru bir şekilde oluşturulması ve doğrulanması gerekmektedir. Natal harita yorumu kişiye özel yapılır, çünkü sizin hayatla buluştuğunuz, dünyaya geldiğiniz “o an” baz alınarak haritanız oluşturulur ve yorumlamalar bu haritaya göre yapılır. Peki natal harita nedir? Nasıl oluşturulur?

 

Natal Harita Yorumu | Natal Metafor Astroloji Danışmanlık

Natal Harita Yorumu

 

Natal Harita Nedir ? Nasıl oluşturulur ?

Natal harita ya da diğer ismiyle doğum haritası tam doğduğunuz anda bulunduğunuz lokasyonun koordinat bilgileri referans alınarak dünya merkezli bakış açısıyla ekliptik koordinat sistemine göre oluşturduğumuz, içerisinde haritanın aksları (ASC-DSC/MC-IC), Güneş-Ay ve diğer gök cisimleri ile birlikte daha bir çok noktanın gösterilebileceği kişiye özgü haritadır.

Natal haritanın çıkartılmasında doğum anı dakika/saniye cinsinden hassasiyet gösterir. Çünkü haritanın temel noktarı olan aksların 1 derece oynaması 4dk içerisinde değerlendirilir. Harita akslarını belli derecelere yerleştirmek doğum zamanı doğrulamasını saniye cinsinden de etkileyebilir. Ancak doğru natal harita yorumu yapılabilmesi için doğum saatinin dakika bazında bilinir olması yeterlidir (Bakınız rektifikasyon).

Natal haritanızın aksları ortaya çıktıktan sonra yorumlamada kullanacağımız diğer gök cisimlerini harita üzerine yerleştirilir ve natal haritayı yorumlama kısmına geçilebilir.

Natal Haritanızı Nasıl Yorumluyorum?

Öncelikle belirtmeliyim ki her Astrolog’un kendi edindiği bilgi birikimi, aldığı eğitimler ve kullandığı teknikler çerçevesinde natal harita değerlendirmeleri veya yorum stilleri farklılık gösterebilir. İzlenilen temel yol ve çıkarılan anlamlar benzer olsa da özelde yorumlamalar ve sentez aynı olmayabilir. Yani haritanın değerlendirilmesinde parçasal anlamlar benzer olsa da bunların bütün olarak değerlendirilip bir sonuca varmak ve karşınızdaki insanın anlayabileceği şekilde sunulması beceri istemektedir.

Astrologları özgün kılan ve birbirlerinden ayıran en önemli noktalar kullandığı teknikler, sezgisel yetenekleri, sentezleme becerisi ve karşısındaki kişide dönüşüm/farkındalık sağlayabilme yetisi olarak tanımlanabilir.

Kendim Natal harita yorumu ve diğer astroloji haritaları incelerken tüm burç ev sistemini (whole sign) kullanıyorum. Neden bu ev sistemini tercih ettiğim ise ayrı bir konu olarak ele alacağım Tüm Burç Ev Sistemi yazımdan öğrenebilirsiniz.

Natal harita yorumlarımda kişisel özellikleriniz, yetenekleriniz, potansiyelleriniz, kariyer fırsatlarınız, ev ve aile durumunuz, tüm ilişkileriniz, ortaklıklarınız ile birlikte hangi yönlerinizin güçlü ve hangi yönlerinizin zayıf olduğunu göstererek kendinize bile itiraf etmekte zorlandığınız bazı özelliklerinizi bütünlük içinde anlamanızı sağlamaya çalışıyorum. Tüm bunların yanında daha bir çok ayrıntıyla birlikte değerlendirmelerimi yaparken büyük resmi göstererek sizin bu hayattaki göreviniz ve yönelmeniz gereken yolları birlikte belirliyoruz.

En genel anlamda aşağıdaki göstergeleri birlikte inceliyoruz;

  • Genel Potansiyeller: Güçlü ve Zayıf Yönler
  • Kariyer Potansiyelleri: Başarılı Olabileceği İşler
  • İlişki Potansiyelleri: Evlilik ve Ortaklıklar
  • Ev ve Aile: İlişkilerin Durumu, anne-baba ve kardeşlerle ilişkiler
  • Sağlık Durumu: Bünyesel Zayıflıklar
  • Zenginlik Göstergeleri ve Şans Faktörü (Atla Çemberi)

Natal harita değerlendirmelerim ve danışmanlık hizmetlerimden yararlanmak için benimle mail adresim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.