Rektifikasyon Çalışması Neden Gerekli ?

Astrolojide Rektifikasyon’u doğum zamanının doğrulanması olarak tanımlayabiliriz.

Rektifikasyon ve Doğum Saatinin Doğrulanması | Natal Metafor Astroloji Danışmanlık

Rektifikasyon & Doğum Saatinin Doğrulanması

Natal haritanızın çıkartılabilmesi için belirli tarih, lokasyon ve zaman bilgisine ihtiyaç duyulur. Günümüzde tarih ve lokasyon bilgileri kesin olarak bilinse de danışanlar tarafından zaman bilgisi (eğer bir yere not edilmemişse) kesin olarak bilinmeyebiliyor ya da göreceli saatler belirtilebiliyor. Genelde doğum saati için duyduğumuz sabah ezanı okunurken, öğle saatlerinde ya da tam gece yarısı doğmuşum gibi tabirler doğum saati için tam bir kesinlik sağlayamamaktadır.

Astrolojide harita yorumunu doğru ve derinlemesine yapabilmek için büyük öneme sahip Yükselen Burç ve Tepe Noktası dereceleri (ASC-DSC/MC-IC) gibi önemli noktaları, ASC’ye bağlı diğer noktaları (şans noktası, ruh noktası,diğer arap noktaları vs) ve ev girişlerini kesinleştirmek amacıyla yorumlamaya başlamadan önce doğum saatinizin doğrulanması gerekmektedir. Bu doğrulamayı yapabilmek için rektifikasyon çalışması yaparız. Geçmişte yaşadığımız önemli olayları referans alarak yaptığımız bu çalışmalar sonrasında doğum saatinizi kesinleştirmiş ve haritanın akslarını teyit etmiş oluruz.

Rektifikasyon çalışmasının etkin ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilmesi için beklenilen ideal zaman aralığı 2-3 saat civarında doğum saatinin biliyor olmasıdır. Eğer doğum saatiniz belirsiz veya ideal zaman aralığında değilse görüşmelerden önce bunu mutlaka belirtmelisiniz.

Rektifikasyon (doğum saatinin doğrulanması) için zamana yayılmış en az 5-7 adet belirli tarihli olay bildirmeniz çalışmanın verimi açısından oldukça faydalı olacaktır.

Rektifikasyon için belirli veya önemli olaylar genel olarak aşağıdaki konuları kapsayabilir;

  • Önemli ilişkilerin başlangıç veya bitiş tarihleri
  • Kariyerde önemli değişimler ve tarihleri, ilk iş deneyimi.
  • Evlilik veya boşanma tarihleri
  • Ailede gerçekleşen önemli doğum/ ölüm olayları, çocuk sahibi olma tarihleri
  • Eğitim-Yüksek öğrenim tarihleri veya önemli yurt dışı seyahatleri
  • Kişinin kendisi için kabul ettiği önemli olaylar vb.

Kişisel olarak rektifikasyon çalışmasına oldukça önem veriyorum. Doğum saatini kesin biliyor olsanız da harita akslarının geçmiş olaylar ile bağlantısını anlamak ve ASC-DSC/MC-IC derecelerini tam teyit etmek amacıyla bu çalışmanın yapılmasını oldukça önemli buluyorum.

Rektifikasyon hizmeti almak ve detaylar için benimle iletişim‘ e geçebilirsiniz.