Akrep Burcunda Yeniay ve Genel Etkileri 18 Kasım 2017

Akrep Burcunda Yeniay ve Genel Etkileri

Akrep burcunda yeniay 18 Kasım 2017 tarihinde Cumartesi gündüz saat 14:42’de Jupiter saatinde gerçekleşiyor. Akrep burcu 26 derecede gerçekleşecek olan Yeniay’ın Ankara’ya göre çıkartılan haritasında Yükselen-ASC Noktası 23 derece Balık burcunda, Tepe Noktası ise 26 derece Yay burcunda yer alıyor.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor ve Astroloji haritası bize neler anlatıyor?

Akrep Burcunda Yeniay ve Genel Etkileri 18 Kasım 2017 | Natal Metafor

Akrep Burcunda Yeniay ve Genel Etkileri 18 Kasım 2017 | Natal Metafor

 

Haritada Balık burcunun yükselmesi, yükselen derecesinin Kiron ile birleşmesi ve Neptün’ün de etkisi ile birlikte kontrolün pek de bizim elimizde olamayacağını söyleyebilirim. Genel anlamda etki altında veya hassas bir yapıda olacağız. Kayıplar, düzensizlik ve kaos ortamı da beraberinde gündemimize taşınabilir.

Su burçlarının güçlü etkisi, Akrep burcundaki stelyum veya yoğun gezegen yerleşimi aslında bir çeşit arınma, temizlenme ve dönüşüm sürecini de beraberinde getiriyor. Bu dönüşüm süreci belli başlı değişimlerin yanında güçlü yıkımların da gerçekleşebileceğini ifade ediyor.

Fedakarlık ve iyilik temaları da yine ön planda olacaklar ve bunları önceliklerimiz arasında bulundurmamız faydamıza olacaktır diye düşünüyorum.

Çünkü, tüm gezegenlerin bir şekilde yöneticisi, yöneticisinin dispozitörü veya yücelim yöneticisi Mars gezegenine işaret ediyor ve bir gece gezegeni olan Mars ise haritada hem zararda (detriment) hem de excond durumda 8. evde Terazi burcunda rahat bulunmuyor. Ayrıca Pluton gezegenine yukardan kare açısını da unutmamak gerekiyor.

Mars bu durumda büyük ölçüde bir kriz ve yıkım göstergesidir. Olaylar ve yaşanan diyaloglar sonrasında ilişkilerimiz üzerinden büyük değişimler yaşamamız da olası görünüyor.

Yine 7.ev yöneticisi Merkür 10.ev-Yay burcunda, zararda (detriment) ve excond durumda bulunuyor. Yani en basit anlamda iletişimde, diplomaside yaşanabilecek yanlış anlaşılmaları, abartıyı, kışkırtmaları ve düzgün diyalog kurulamayıp dengesizliklerin oluşabileceğini ifade ediyor.

Bireysel olarak bu yeniay bizi nasıl etkileyecek?

Bireysel olarak baktığımızda, gelişen şartlara adapte olma becerimiz, ilişki yönetimimiz ve inançlarımız test edilecek gibi görünüyor. Özellikle değişen dış şartlar ve belirsiz koşullarda nasıl çözümler üretebileceğimiz bu yeniayın ana temaları arasında yer alıyor olacak.

Acaba gelişen şartlara ayak uydurabilecekmiyiz yoksa isyan edip bu olaylar sonrasında etrafımızı kırıp dökecekmiyiz.

Toparlayıcı olma veya birbirimizi kırma tercihi ise bize kalmış bulunuyor. Karşımızdaki kişilere, partnerimize, ortaklarımıza, iş ilişkisinde bulunduğumuz kişilere nasıl karşılık vereceğimiz, maddi açıdan yaşanacak bazı kayıplar karşısında nasıl tepkiler ortaya koyacağımız yine test ediliyor olacak.

Bu dönemde oluşabilecek değişimlere tepki vermek yerine uyum sağlamaya çalışmak, olayları izleyip doğru aksiyon aksiyon almak önemli etkiler ve sonuçlar doğurabilir. Bilinçsiz ve düşünmeden verilen tepkiler ise hem maddi hem de manevi zarar-ziyan getirebilir.

Pozitif anlamda birşeyler söylemek gerekirse, Akrep burcunda yeniay ile birlikte şifacılık, alternatif tıp ve yöntemlerle iyileştirme konuları gündemimize taşınabilir diyebilirim. Yepyeni tedavi yöntemleri ile birlikte yeni ilaçlar piyasaya sürülebilir.

Sinema, görsel sanatlar, sanal oyunlar veya iletişimde yine yeni buluşlar gündeme gelebilir, belki de uzun vadede etkili olacak yepyeni teknololojiler ortaya çıkabilir.

Pozitif mi bilmiyorum ama yeni inanç akımları veya bu tarz gruplar ortaya çıkabilir.

Ülkemiz açısından Yeniay’ın etkileri?

Daha önce de belirttiğim gibi zararda ve excond durumundaki Mars’ın durumu ve Oğlak burcundaki Pluton’a yukarıdan (superior) karesi ile birlikte genel olarak bu yeniayın etkilerinin çok da iyi olabileceğini söyleyemiyorum.

Bu durumu kaçınılmaz değişim, dönüşüm, belki yıkımının da güçlü olabileceği bir çatışma veya savaş ortamı olarak görebiliriz. Bu çatışma ortamı sınırlarımız dahilinde olmasa bile bizi oldukça derinden etkileyecektir.

Kiron’un da rolü ile sınırımıza yakın ve uzun zamandır yaramız olan bir konu üzerinden; Suriye veya Musul-Kerkük meselesi de olabilir. Ya da bölgede veya uluslararası arenada bizden bağımsız bir savaş uygulaması sebebiyle durumlar ciddi bir biçimde global anlamda değişebilir. Toprak elementinin eksik olması yine bu olayların toprak elde etme veya kazanma ya da finans-para konuları ile ilgili olması yönünde bize ip uçları veriyor.

Özellikle Akrep burcunda ve 9.evde gerçekleşecek olan yeniay ile birlikte uluslararası arenada taşların yerinden oynayacağını, uluslararası diyaloglarda ilişkilerin bambaşka bir hal alacağını, büyük çatışma ve güç savaşları ile kaos ortamlarının da oluşabileceğini ifade edebilirim.

Yeniay ile birlikte yine Türkiye’nin natal haritasındaki 9. evi-Balık burcu yükseliyor olacak. Bu gösterge de uluslarası konulara işaret ediyor. Zaten bahsettiğim değişim-dönüşüm ortamında, Ankara’ya göre çıkartılan yeniay haritasında Saturn’ün Yay burcunda MC’nin üzerinde bulunması, durumun ciddiyetini ve yeniay sonrasında uluslararası alanda gelişecek bazı olaylar sonucunda ülkemizin büyük sorumluluklar altına girmek zorunda kalabileceğini de anlatarak manidar görünüyor.

Akrep Burcunda Yeniay ve Türkiye 18 Kasım 2017 | Natal Metafor

Akrep Burcunda Yeniay ve Türkiye 18 Kasım 2017 | Natal Metafor

 

Umarım ülkemiz (hayz durumundaki) Satun gezegeni etkisini iyi kullanarak aldığı sorumluluklar sonucunda bu süreci en doğru bir şekilde yönetebilir. Fakat Saturn aynı zamanda yeniay haritasının 12.evini de yönettiğinden yaşanacak olaylar sonrası bunun o kadar da kolay olamayacağını söylemem gerekiyor.

Bu durumda yaşanacak olaylar karşısında Ankara-Türkiye bir şekilde üzerine büyük bir sorumluluk yüklenmek durumunda kalacak. Umarım bunun da üstesinden gelebiliriz.

 

Son olarak burçlardan bahsetmek gerekirse, özellikle su ve toprak grubu burçlarının bu yeniaydan daha fazla etkileceneklerini söyleyebilirim. Öncelikli olarak yükseleni (veya güneş burcu) Balık, Akrep, Yengeç olanlar sonrasında ise Başak, Boğa ve Oğlak burçları bu değişim ve dönüşümden daha fazla etkilenecekler gibi görünüyor.

 

Unutmamak gerekir ki her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Krizlerin fırsatlara dönüştüğü, iyiliklerle büyüdüğümüz, uzun vadede pozitif etkiler oluşturabilecek bir yeniay süreci bizimle olsun.

 

13.11.2017, Istanbul

Ömer Danışman,

ISAR Cap Astrologer

Dip.S. Wisdom of Sky, Master C.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.